winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

Working alone, Elisa can sweep a porch in 11 minutes. Pranav can sweep the same porch in 13 minutes. How long would it take if they worked together. A. 5.96 Mi
your cellphone plan costs 29.99 per month plus 0.18 for each text message you send or receive. you have at most $34 to spend on your cell phone bill. what is th
During cellular respiration, chemical energy is converted to cellular energy. (2 points) True False
The sin function is an odd function
What did Europeans bring to the new world that caused the deaths of millions of native Americans
Katie has $6,500 in a saving account if she earns 6% interest every month how much money does Katie have in your bank account after half a year​
APUSH Period 8 : 1945-1980 While the Gulf of Tonkin resolution essentially gave the president a "blank check", this act limited presidential power. a) SALT I b
Why do scientists think the fossil record is incomplete? A. Fossils decompose over time B. The formation of fossils is rare C. Only organisms with hard parts b
A rectangular field with a length of 80 yards and a width of 60 yards; what is the length of the diagonal?
Explain in detail how the election of 2000 was an example of what is wrong with the electoral