winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

why did the roaring twenties get its name
Iron forms rust, expressed as: Fe2O3. Using information from the Periodic Table, what is the mass of one mole of Fe2O3? A. 71.85 g B. 143.70 g C. 159.7
the sum of three numbers is 79. The second number is 5 times the first, while the third is 16 more than the first. Find the number
What can I multiply to get 56
How was the telephone different from the telegraph?
popular sovereignty refers to rule by?A) The elite. B) Populists C) Sovereigns D) The people
5(3x + 5) ( Please Help )
Which resource do programmers sometimes have to refer to and use during planning the logical steps of the solution? a. pseudocode b. design documents c. compile
Which of the following is true about the efficiency of energy transfer in an ecosystem?
The conflict that occurs between an accused person and a tiger can best be described as— A. character vs. another character B. character vs. internalized social