PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

True or False along a divergent boundary, two plates slip past each other,moving in opposite directions.
What is a series of events that cells go through as they grow and divide
Which is the same as 0.08? A) 80% B) 80/100 C) 8% D) 0.8
how might a scientist a determine  whether trait sex-linked by observing the offspring of several genetic crosses
the area of a triangle is 41 yards to the second power with a base of 5 yard what is the height in yard
what is the simplest square root of 1345? no decimals please
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
how is the expression of sex linked genes both  similar to and different from the expression of autosomal genes?
Which of the following is formed at a collision zone?Continental rift valleyVolcanic island chainMountain rangeDeep-ocean trench
how might a scientist a determine  whether trait sex-linked by observing the offspring of several genetic crosses