johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

which fraction is closer to 1 than 0
mr. Robbins has $2,730 in his checking account and $11,019 in his savings account. Round to the nearest hundred and add to find about how much money he has in b
All of the atoms and subatomic particles found in living things occur in nonliving things as well. True or False?
in a class of 28 sixth graders all but one are 12 years old' Witch two data measurements are the same for the students ages? what are those measurements ? PLEA
what is 5 divided by 3,200
Why does friction make it harder to move things?
56 out of 128 students went on a trip during vacations what percent of students went on trips
The atoms in non metals tend to _____ electrons. Is it gain?
which number is between 5/2 and the square root of 11
According to the Declaration of Independence, where does a government’s power come from?