daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following numbers is 90 divisible by 2 3 4 5 6 9 10
I need help on how to write a personal narrative
Choose the correct ordered pair
HURRY I NEED A GOOD ANSWER FAST. Lucy has 14/6 a cup of yogurt for making fruit parfaits each parfait requires 2/6 of yogurt how many parfait can she mak
To say that a person is on the fence means that the person is _____.
What were organizations of workers with the same trade or skill?
If students wore black sweatshirts to protest a war, what sort of free speech would they be exercising
What's is 2/5 of 20 A. 4 B. 8 C. 20 2/5 D. 40
Determine algebraically whether the functions are odd, even, or neither
Use the substitution method to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair. 2x + 3y = 29 x = 4 A. (3, 2) B. (4, 11) C. (4, 7) D. (7, 4)