lailonilove71
lailonilove71 lailonilove71
  • 03-02-2018
  • Mathematics
contestada

need help please don't under stand how to do it, its for algebra

need help please dont under stand how to do it its for algebra class=

Respuesta :

yunao98p0tsof
yunao98p0tsof yunao98p0tsof
  • 04-02-2018
Set the price of popcorn be x, and price of candy be y, we have two equation
1: 28x+40y= 282;
2: 17x+20y = 160.5;
The second equation times 2 minus the first equation we will get 6x = 321-282 = 39;
X = 6.5, the price of popcorn is $6.5
Answer Link

Otras preguntas

Analyze what happens to the air pressure as you increase in the altitude. How might this affect athletes who compete at higher altitudes?
According to this graph, which statement describes how the amount of iron changes over time in the reaction Fe2O3 + 3H2 → 2Fe + 3H2O? A. The amount of the produ
what are the words for lesson 10 in vocabulary power plus book f
a bag of birdseed that normally cost $22.25 is marked up to $25.30. What is the percent markup ?
homonym for heal,breaks,tee and pale
3(2y+8)=60 solve for y
elli has some money If she buys 2 comic books, she will have $7 left If she buys 3 comic books, she will need $8 more. How much does each book cost?
As a result of the Plessy v. Ferguson ruling, A. it took decades for segregation to be declared unconstitutional. B. it took a few years before segregation was
Points B and C lie on line AD. Find AC if AB/BD =3/4, AC/CD=5/6,and BD =66
Generally, since the beginning of the twentieth century, the word imitation is usually associated with _______ rather than superior art