barbiebrunello barbiebrunello
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

A carpet store is having a closing sale with carpet at $12.70 per square yard. If your living room is 210 square feet, how much would it cost to carpet?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2018
I think the answer is 2667 because $12.70 * 210 = 2667.

Hope I helped.
Answer Link
Bryancohen
Bryancohen Bryancohen
  • 04-02-2018
Convert the square feet to square yards. 210/3=70 yards. Multiply 70 by 12.70. 70 x 12.70=889. The answer is $889. I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A package of 8 batteries costs $4.72. What is the cost per battery? (hint:find the unit cost, or the cost of one battery
Someone help me please
2x/5 = 4 what is the value of X?
If m∆D = 16x + 13° and m∆B = 19x - 8°, then what is the degrees measure of arv ABC?​
The German invasion of Poland provoked Great Britain and _______________ into war. a. Spain c. France b. America d. Austria Please select the best answer from t
find the value of x and y if: (x-yi)+ 7-2i =9-i​
Can you please help meeee​
PLSSS HELP QUICK Anterior to the vagina and the urethral openings is the: a) Labia Majora b) Labia minor c) Mons pubis d) Cervical sphincter e) Labial frenulum
Do you think that how you act/present yourself on social media/online is different than in person? Why do you think that is? ( In Paragraph Form please )
Given the graph below What is the function that represents line b