aaliyahdorigofozj8vs aaliyahdorigofozj8vs
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

If postage costs $.54 the 1st ounce and $.22 for each additional ounce calculate the cost of mailing a 10 ounce envelope.

A. $5.40
B. $2.20
C. $5.08
D. $2.52

Respuesta :

bestrongtroopsp3i7sm
bestrongtroopsp3i7sm bestrongtroopsp3i7sm
  • 01-03-2018
0.54+(0.22*9) is equal to 2.52
Answer Link
ItsYeQueerKid
ItsYeQueerKid ItsYeQueerKid
  • 01-03-2018
.54+(.22•9) = $2.52, D
Answer Link

Otras preguntas

4. A bullet that lodges in the heart would: a. be located in the ventral body cavity. b. penetrate the visceral peritoneum. c. be located in the vertebral cavit
Question 8 of 10 Which archetype best fits the character described? A normally quiet school custodian who gives students advice about life when they ask for it
which society was the settlement periodic than complete nomadic?​
State four (4) Forms (abstracts) that the liberated prisoner confronts and the copy of each of those Forms (tangible, finite, concrete, identifiable by sensory
Unit rate $46 for 5 toys
There are two sculptures of George Washington. One sculpture makes use of sharp edges and abstract shapes, while the other captures a more realistic view. Which
An industrial machine is able to make 36 cups in 9 seconds. What is the rate made per second? 36 cups per second 9 cups per second 12 cups per second 4 cups per
Which distribution is positively skewed?
Which of the following is not a staff agency that provides information to congress? a. GAO b. CRS c. CBO d. OMB
in what centuries did the dark/middle ages take place ?