chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

The United States gained trading rights with Japan in 1858 as a result of the efforts of __________, the American consul sent to Japan after the Treaty of Kanag
The 18th amendment and the volstead act were victories for which long enduring cause
Which of the following is considered a xanthine? a. Acetylcysteine b. Guaifenesin c. Theophylline d. Epinephrine HCL
Which of the following correctly explains the criteria for something considered to be case law
Define the following word using the meaning of the suffix. Use your dictionary if you are uncertain of the definition. earthen
How did the Constitution overcome the weaknesses of the Articles of Confederation?
Which of the following best describes the relationship between the New World colonies and Europe? The New World was responsible for providing workers for Europe
Which describes a significant difference between the North and the South in the years leading up to the Civil War?
Simplify and select the answer with the appropriate restrictions for the variables. 4x^2 + 8x/x^2 - x - 6
what is an imperative sentence? a. Asks a question B. Shows emotion C.makes a statement D.makes a request