LocaBrain
LocaBrain LocaBrain
  • 02-02-2016
  • Mathematics
contestada

Publix has a 12 oz. box of Cheerios for $3.49. What is the unit rate per ounce?

Respuesta :

ohnodera
ohnodera ohnodera
  • 02-02-2016
Usually when in involves money, the format of the unit rate should be written as price per ______.

If we set up the rate given now, in a money/ounce format, it will be written like this:
$3.49 / 12 oz.

Because we're trying to find how much one ounce will cost (unit rate), we must divide $3.49 by 12 oz.

When dividing, you will get $0.29083....., which can be rounded to $0.29

The unit rate per ounce is $0.29.
Answer Link
Kgor18 Kgor18
  • 17-02-2020

Answer:

$3.49 / 12 oz.=0.29

Answer Link

Otras preguntas

What is the common ratio of the sequence? 1,4,16,64
The radius of a circle is 11.7 in. Find the circumference to the nearest tenthto the nearest tenth
Which fraction is equivalent to 1/2
Sharon dislikes to making breakfast during the week.
What ordered pair is the reflection of (3, 10) across the x-axis?A. (10, 3)B. (−3, 10)C. (3 −10)D. (−3, −10)
Solve-0.4k-6=1.2 show your work
La suma de dos número es 9 y la diferencia es 9
people all over ___ world have different eating habits. complete the sentence with the suitable determiners
HELP!!!!!!!! Whats 4x80x+1?
PLEASE HELP Use the image of the rectangular prism to find the surface area. Round your answer to the nearest hundredth.​