hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

which of the following statements explains the impact that the russian revolution had on world war 1
what the answer is and how?
HELP!!!!!!PLZZZZZZZZZZZZ D: D: Which piece of legislation signed by Lyndon Johnson brought an end to barriers preventing minorities from participating in electi
Why are classical allegories not regarded as realistic fiction?
In a game, you have a 1/36 probability of winning $85 and a 35/36 probability of losing $4. what is your expected value? (don't include dollar sign in your answ
A stack queue can be implemented as a circular array stack dynamic linked list dynamic vector none of these
How does algal growth caused by agricultural waste kill marine organisms? A. By blocking sunlight and depleting oxygen. B. By increasing oxygen levels in the
Joey has a checking account that charges him $3 per month and gives him up to eight free checks or ATM withdrawals every month. He then has to pay $1 for every
A special process that requires a haccp plan to be in place before the process is used in an operation is
David works at a nearby electronic store. He makes commission of 15% on everything he sells. If he sells a laptop for $293.00 how much did David make in commiss