Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What was one reason the United States wanted to sign the Adams-Onis Treaty?
Please help!! Will mark Brainiliest!!! Solve 2ˣ⁺²=64 using more than one method. Show your work.
A pie shop charges $4 for a slice of pie. They cut each whole pie into 6 slices. How much money will the pie shop make if they sell 5 pies?
Please help me list correctly
is this sentence correct Jupiter is the most largest planet
What was the effect of the National Origins Act? A) Western Europeans were prohibited from coming to the United States. B) Immigration was based on the national
Select the correct text in the passage. Which sentence in this excerpt from Leo Tolstoy's The Death of Ivan Ilyich shows that Ivan Ilyich's son is still innocen
In the election of 1840, William Henry Harrison was characterized as a man of greater honesty a man who was rich and very intelligent a man of the common people
please solve! 5x^3+3x−2x^3=3x^3
What was the approximate total population of Texas when it was established as the Republic of Texas?