korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

summarize which parts of the economy grew during the 1990s and which declined?
In what part of the world does the rain shower effect takes place?
Which of the following is a prepositional phrase? a. slowly woke up b. harvest moon c. under the table d. tired baby
According to Greg, perfect cherry pies have a ratio of 240 cherries to 3 pies. How many cherries does Greg need to make 9 perfect cherry pies?
Find the Equation of a line that has a slope of 5 and passes through ( 2, 8 ). Detailed answers would be appreciated.
Army Major Robert Anderson commanded which fort?
Mr. Carandang sold a total of 1,790 prints of one of his drawings. Out of all 1,273 unframed prints that he sold, 152 were small and 544 were medium-sized. Out
Michaela wrote the following. If p + 9 = 25 and p = q, then q + 9 = 25. Which property did Michaela show? A) symmetric property of equality B) multiplication
what percentage did you tip if your lunch was $5 and you left $1?
Please help again! Please