dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

How many liters of a 32 % alcohol solution must be mixed with 15 liters of a 81% alcohol solution to get a 46% alcohol in the entire solution?
On​ average, people of a certain country spend 20.5 hr per month watching videos on a computer or on a television. They spend 2.1 more hours watching videos on
11) x + 3y = 1 -3x – 3y =-15 Solve each system by substitution
please help me with this problem thank you so much!!!
HELP ASAP PLEASE !!!!!!!! Question is on the photo
The length of a rectangle is 4 inches more than three times the width. The perimeter is 80 inches. Find the length and width. Someone help please
Marley has read 112.5 pages of a book. By the end of today, she plans to have read at least a total of 360 pages. If she reads 45 pages per hour, what is the mi
I need help with this question make sure to pick all of the expressions.
Many different kind of organismsLive in big deep lakes thumb live in shallow water near the shore others live on the third fifth father out from the shore in th
wich number is a solution of the ineqaulity x(7 - x) > 8