valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

The mother of an infant in the neonatal intensive care unit expresses concern about her infant. Which nursing intervention best facilitates mother–infant bondin
Where in mexico can you buy clothes, music, books, and crafts?.
which of the following systems of non-linear inequalities is graphed below​
How does an insulator stop the flow of an electric current? Question 2 options: insulator keeps the electrons in the insulator from moving very much. Insulators
what did william henry want to do? A. Expand slavery B. Dig a canal in Panama C. Build canals in Alaska D. Sell polar bears
I need help. Plz! ???
Bonjour can you help me with French homework:) exercise 9. (Photo) Thank u! Merci!
A fresco titled Lamentation by Giotto di Bondone in 1306. The fresco depicts five figures around the dead body of Jesus Christ. Other figures and angels look ov
Plssss help 30 pointsss If your slope is 1/3 how do you move horizontally?
PLEASE HELP WITH THIS PLEASE