Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

What is the customer demand in the uk for international foods? need a detailed answer please
The quotient of two whole numbers is a whole number
3) How is a plant or animal an agent of mechanical weathering?
One can analyze history and conclude that it can be traced as a series of cause and effect relationships. True False
how did nations trade with one another before the discovery of America is and how to trade since then ?
what happens if a species is unable to adapt to a changing environment A. Its population fluctuates. B. Its population decreases. C. Its population stays cons
A bottle of soda had 4 2/7 of the daily recommended sugar . If u wete to drink 1/2 of the water ,how much of the daily recommened sugar would u have drank
Words on this photo plz awnser
1)Why were the first factories more efficient than the earlier putting out system 2) which statements best explains how transportation technology advanced th
Ana has 296 coins in her coin collection. She put the same number of coins in each of 7 jars. About how many coins are in each jar