awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

Most foodborne illness are treatable. Increasing fluid intake and rest will help you recover within a few days. True or false?
To what does the poet compare farming in “A Black Man Talks of Reaping”? A. making clothing and household goods B. the work of African Americans C. s
Why did Demosthens want the Greek city states to do about the Macedonians
Alisha conducted an experiment in which a spinner landed on green 7 times. If the experimental probability of the spinner landing on green is 1/5, how many tria
R is inversely proportional to s and directly proportional to the cube of t
Which type of transformation does NOT result in a figure that is congruent to the original one?
Evaluate (f-g)(-2)? precalc
What were the main causes of population growth in american cities in the l.ate 1800's?
A circuit consists of a battery and two resistors connected in parallel. If the resistance in both resistors is doubled, and the current is kept constant, how d
Pizza place sold 93pizzas on monday 67 on Tuesday 78 on Wednesday 44 on Thursday and 123 on friday how many pizzas was sold per day